Bozcaada Turları Tatil Home Kuzey Ege’nin İncisi Bizi Çağırıyor!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bozcaada Gezilecek Yerler - Adayı Keşfe Çıkıyoruz!

Ege’nin Ortasında Mistik Bir Tatil Adası...

Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale iline bağlı bu küçük ada, bozulmamış yapısıyla, tarihi değerleriyle, doğal güzellikleriyle ve spor olanaklarıyla meraklılarına cennetten bir köşe vade ediyor. Bu nedenle Bozcaada gezilecek yerler listesi oldukça kabarık bir hal alıyor.

Bozcaada’da yürürken burnunuzu rengarenk çiçeklerin kokusu gelirken, aynı zaman daracık sokaklar görsel bir şov oluşturuyor. Taş evlerinin mistik ruhu yine bu adada yaşanıyor ve misafirlerini adanın en büyük kalesi karşılıyor. Bozcaada’da gezilecek yerler ve tarih mekanları merak ettiğinizde ise karşınıza uzun bir liste çıkacaktır. 

Bozcaada’da Nereler Gezilir?

Bozcaada turları ile bölgeye geldiğinizde kendinizi tam bir cennette bulacak, kültürel ve doğal güzellikleri tanımaya can atacaksınız. Sizi önce tarihi kale karşılayacak. Daha sonra ise panoramik bir manzara kaynağı oluşturan üzüm bağları eşlik eder. Bozcaada’da gezilecek yerler:

 • Bozcaada Kalesi – Bozcaada Gezilecek Yerler

Adaya doğru yaklaşırken göreceğiniz ilk şey görkemli bir kaledir. Bozcaada Kalesi, ihtişamlı adanın bir anlamda zengin geçmişine ışık tutar. Ada bulunduğu konum sebebiyle yüzyıllar boyu istilaya uğramıştır, bu sebeple burada yaşayan medeniyetler ancak böyle bir kale ile kendilerini güvende hissetmişlerdir.

Tarihi geçmişi incelendiğinde ise çok net bilgilerle karşılaşılmamaktadır. İlk olarak kimin yaptığı bilinmemektedir örneğin… Kullanan medeniyetler arasında ise Fenikeliler, Cenevizler, Venedikliler ve Osmanlılar yer almaktadır. Hatta çok uzun süre Osmanlı medeniyetinde olduğu için tüm bakım ve onarım çalışmaları o zamanlarda yapılmıştır. Bozcaada Kalesi bugün ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. İç kale bölümünde amforların sergilendiği bir oda, bahçede eski mezar taşları ve tarihi eserler sergileniyor.

 • Göztepe – Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Bozcaada’nın en güzel manzarası nerededir? Sorusuna tek bir kelime ile yanıt vermek mümkün. Göztepe… Yaklaşık 200 metrelik yüksekliği ile tüm manzarayı gözler önüne seren bu yere gittiğinizde “İşte, şimdi adaya geldim!” diyebilirsiniz. Bu tepeye geldiğinizde, adadaki tüm yükseltileri, düzlükleri, bağları ve rüzgar güllerini görebilirsiniz. Hatta Gökçeada, Semadirek, Çanakkale Boğazı ve Midilli Adası bile ayaklarınızın altına serilecektir.

Böylesi bir güzelliğe de çaba harcamadan sahip olmak mümkün değildir. Bu tepeye ulaşan sadece bir yol bulunur, orası da sadece tek bir arabanın geçebileceği genişliktedir. Şayet şoförlüğünüze güveniyorsanız en kestirme yoldan ulaşabilirsiniz.

 • Meryem Ana Kilisesi – Bozcaada’da Nereler Gezilir?

Meryem Ana, Bozcaada’da ibadete açık olan tek kilisedir ve Rum Ortodoks cemaatine aittir. Yapılış tarihi 1869 yılına dayanan bu yapı, mimari detaylarıyla özel bir yapı olduğunu ortaya koymaktadır. En dikkat çekici özelliği ise 24 metre yüksekliğindeki çan kulesidir. Bu büyüklüğü sayesinde de adanın gözdesi konumuna gelmiştir.

 • Ayazma Manastırı – Bozcaada Gezilecek Yerler

Bozcaada’nın en merak edilen tarihi yapısı Ayazma Manastırı, 280 yıl önce Rum aziz Aya Paraskeyi adına yapılmış.  Bugün ise her köşesinde o yıllardan izler taşımaya devam ediyor. Ve sadece özel günlerde ibadete açılıyor.

Yunanca “hagisame” kelimesinden gelen Ayazma, kutsal su anlamına geliyor. Adanın güney kısmında bulunan bu yerde çift oluklu bir tarihi çeşme, köklü bir çınar ağacı, küçük bir manastır ve 2 adet tek katlı yapı bulunuyor. Buradaki çeşmeden bir kez su içenin artık adalı olacağına inanılıyor.

Tüm bu özellikler bir araya geldiğinde Ayazma’da büyülü bir ortam meydana geliyor. Bu da orayı düğün gibi özel kutlamaların merkezi yapıyor.  Bu özel bahçede bugüne kadar eğlenceli düğünler ve kutlamalar gerçekleşiyor ve sadece özel günlerde masalar kurulup yemekler servis ediliyor.

 • Polente Feneri – Bozcaada’da Gezilecek Yerler

1861 yılında yapılan ve 17 adet rüzgar gülünün en son kısmında bulunan Polente Feneri, Bozcaada’nın simgelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Zira ikisini tek bir kare içerisinde görebilmek dünyada pek az karşılaşacağınız manzaralardan biridir. Bu sebeptendir ki tüm âşıklar güneşin batışını izlemek için bu noktaya gelirler. Sadece aşıkların buluşma yeri değildir. Gezginlerin ve özellikle fotoğrafçıların vazgeçilmez adresidir.

 • Rüzgar Gülleri – Bozcaada’da Nereler Gezilir?

Bozcaada’nın en batı ucunda sıralanan ve ihtişamlı duruşuyla dikkat çeken rüzgar gülleri, adanın genel karakterinin bir göstergesidir adeta. Tüm manzaraya eşlik eden yabani kekik kokusu da eklenince tüm ambiyans tamamlanmış demektir.

Gündüze son noktayı koymak, adada olduğunuzu tekrar hatırlamak için gelinir buraya. Ama en çokta Bozcaada’nın ünlü şarabını içerek gün batımını izlemek için tercih edilir. Tam o sırada rüzgar güllerinin dönüşünü izlemekte ayrı bir keyiftir. Güneş tamamen battığında ise yıldızlar gökyüzünde dans etmeye başlar. Hem de daha önce hiç görmediğiniz parlaklıkta ve çok sayıda… Deniz fenerinin yanıp sönen ışığı da sırf daha romantik bir gece geçirmeniz için göz kırpar herkese.

 • Şarap fabrikaları – Bozcaada Gezilecek Yerler

Deniz feneri, yel değirmenleri ve masmavi denizi… Bozcaada’yı özel kılan bu özelliklerden çok daha ünlüsü vardır bu topraklarda. Şarap fabrikası… Üzüm bağlarında doğan ve fabrikalarda dünyanın en özel lezzetine dönüşen ada şarapları, daha önce hiç tatmadığınız kadar özel ve lezzetlidir.

Bozcaada’da 4 adet şarap fabrikası bulunuyor. Adanın 3 eski şarap üreticisinin fabrikaları ada merkezindedir. Son yıllarda açılan fabrikalar ise merkez dışında yapılmıştır. Talay, Corvus ve Amadeus şarap fabrikalarına yapılan turlara katılmak mümkündür. Tur sırasında şarap yapımı ile ilgili tüm detayları da öğrenebilirsiniz.

Yapmadan Dönmeyin! – Bozcaada’da Nereler Gezilir?

Bozcaada’ya geldiniz, zaten amacınız tatil. Peki ne yapacaksınız? Bu küçük adada aslında yapacak ve büyük keyif alacağınız çok olduğunu yaşayarak göreceksiniz. Eğer adaya Mayıs ile Eylül ayları arasında geliyorsanız, yapacağınız onlarca farklı aktivite sizleri bekliyor demektir. Çoğu plaj, yüzme ve gezme faaliyetli etkinlerin yanı sıra alacağınız ürünler ve çekeceğiniz muhteşem fotoğraflarla Bozcaada yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz.

 • Sizi karşılayan kalenin içini mutlaka gezin
 • Bozcaada müzesine gidin
 • Güneşin batışını, Batı burnunda bulunan Rüzgar Gülleri mevkiinde izleyin
 • Ayazma plajında su eğlenceleri ve aktivitelerine katılın
 • Mis gibi kokan, daracık taşlı sokakları dolaşın
 • Tarihin tanıklarından Ayazma Manastırı’na uğrayın
 • Ada sularında şnorkel ve gözlükle yüzün
 • Meşhur şaraplarından alın
 • Dalış yapın
 • Windsurf yapın
 • Her koyda denize girin
 • Bisiklete binin
 • Rum Mahallesi’ni gezin
 • Üzüm bağları arasında romantik bir yemek yiyin
 • Kabak çiçeği dolma, ahtapot ızgara ve peynir ezmesi yiyin
 • Meydandaki kafelerde çayınızı, buz gibi limonatanızı ve gelincik şerbetinizi için
 • Domates reçelinin tadına bakın ve eviniz için birkaç kavanoz alın
 • Bol bol fotoğraf çekin

Kuzey Ege’nin Tadını Çıkarın!

Bozcaada tatilinde masmavi suların tadını çıkarabilir, uzun yürüyüşlere çıkabilir, güneşin en güzel hallerine şahit olabilirsiniz. Burada olmanın en önemli ayrıcalığı ise üzüm bağlarını dolaşmaktır. Türkiye’nin en lezzetli şaraplarına imzasını atan bu yerde, bir şarabın nasıl yapıldığının hikayesini dinleyebilirsiniz.

Tüm bu mekanların her biri uzun geçmişiyle adeta yıllanmış bir şarabı andırır. Eski kilise ve manastırların fotoğraflarını çekmek, ihtişamlı kalenin gizemli tarihine tanık olmak ve içerisindeki müzeyi gezerek o yılları hatırlamaktan daha güzel ne olabilir ki?

[widget-130]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98