Bozcaada Turları Tatil Home Kuzey Ege’nin İncisi Bizi Çağırıyor!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bozcaada’da Yapılacak Sporlar

Ada Coğrafyasında Keyifli Doğa Sporları... Bozcaada’da Spor

Dört bir yanı muhteşem güzellikteki Ege deniziyle çevrili Bozcaada doğa sporları yönünden tatilcileri oldukça tatmin ediyor. Ancak bunları en ünlüleri deniz ile ilgili olanlardır elbette.

Buraya yalnız ya da turla tatile gelenlerin yanı sıra sırf, windsurf yapmak için gelen sörf aşıkları vardır. Harika koylarda ve açıklarında dalış yaparak berrak suların altındaki güzelliği de görebilirler.

Bozcaada ve çevresi, aldığı rüzgar ve akıntılar dolayısıyla belki de Türkiye’de göreceğiniz en temiz ve berrak denize sahiptir. Yüzölçümü küçük olan adada sporu seven herkes masmavi sulara yönlenip deniz sporlarını yapmaya başlamıştır. Tabi ki en çok yapılan spor yüzmedir.

Windsurf Heyecanı – Bozcaada Sporları

Adada, özellikle Ayazma ve Çayır plajlarında yelkenli sörf sporu olan windurf yapanları sıkça görmekteyiz. Rüzgara açık bölge olması, özellikle poyrazlı havalarda bu spor için ideal bir ortam oluşturuyor. Tatilcilerin sahil kenarındaki merkezlerden sağlayabilecekleri spor malzemeleri de işlerini kolaylaştırmakta. Ayrıca eğitmenler de gün boyu verdikleri derslerle kişilere yardımcı oluyorlar.

Bozcada sörf ile özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında ayrı bir eğlenceye ev sahipliği yapıyor. Rüzgarın tam kıvama geldiği zamanlar olarak tanımlamak mümkün.

Dalış – Bozcaada Doğa Sporları

Kayalık yapıdan oluşan adada, denizin derinliklerinde görüş mesafesi çok net olduğu gibi su altı faunası da zengindir. Dalış yapmayı sevenler için Bozcaada dalış merkezi ideal noktalardan oluşmaktadır. Tekne turları ile çıkılan bu aktivitelerde yerli ve yabancı turistler dalış tekniklerini en ince ayrıntılarına kadar öğreniyor, Ege’nin gizemini çözmek için yolculuklarına başlıyorlar.

Sualtı zenginliği açısından Ege’nin en önemli dalış noktalarından biri olarak kabul edilen Bozcaada, 12-35 metrelik derinliği açısından özellikle ilk defa dalış yapacaklar için uygun bir ortam oluşturmaktadır. Bölgede bulundan 8 adet noktadan tatilciler bu aktiviteyi gerçekleştirebiliyorlar.

Deniz suyunun berraklığından dolayı görüş mesafesi planktonların olmadığı dönemlerde 40-60 metreye kadar ulaşarak sporcuları mutlu ediyor. Ayrıca bölgenin en büyük avantajlarından biri kuytu dalış merkezlerine de sahip olması. İskelede bulunan ve her gün 10.30- 18.000 arasında denize açılan tekneler ile keşif dalışı yapabilir ya da yıldız almak için 3 günlük kurslara katılabilirsiniz.

Bozcaada’da karşınıza çıkacak deniz canlıları: ahtapot,  renkli deniz tavşanı , renkli sünger ve şakayıklar, çeşitli deniz kabukluları ,karagöz, lagos ve orfoz.

Yürüyüş ve Bisiklet Turları – Bozcaada Sporları

Bozcaada’da yürüyüş ve bisiklet turları özellikle yöreye ilk gelenlerin tercihi oluyor. Fazla engebeli olmayan yapısıyla yürüyüş yapmak ve bisiklet kullanmak için uygun bir ortam sağlıyor.

Anayollardan çıkıp gidebileceğiniz toprak yollar ile bağların arasında ilerlemenize izin veren patikalardan geçebilirsiniz. Üzüm ve incir ağaçlarından taze meyveleri toplayabilir, kendi rotanızı çizebilirsiniz. Dikkat etmeniz gerekenler ise:

  • Uzun yürüyüşler için bahar aylarını seçin.
  • Yaz aylarında sıcaktan etkilenmemek için sabah çok erkenden ya da güneş batışına yakın saatlerde yola çıkın.
  • Dağ bisikleti kiralayın.
  • Kondisyonunuza göre parkurunuzu seçin.
  • Yanınıza bol bol su alın.

İlçe merkezinde bisiklet kiralayabileceğiniz yerler var ayrıca. Buradan dilediğiniz bisikleti kiralayarak turunuza başlayabilirsiniz. Dilerseniz de günbatımında düzenlenen turlardan birine katılabilir, profesyonel bir bisikletçi önderliğinde yolunuza devam ederek günbatımını seyretmek üzere Batı Burnu’na gidebilirsiniz.

At Binme – Bozcaada Doğa Sporları

Bozcaada’da yapılacak aktiviteler bitmek bilmiyor. Adanın doğu kıyısında yer alan tatil köyü içinde konuklara at binme imkanı tanınıyor. Dileyenler ders alarak bu keyifli sporu da yapabilirler. Burada etkinliklerle dolu, dört dörtlük bir tatil sizi bekliyor.

Türkiye’nin Tek Bağ Yolu Yürüyüşü – Bozcaada Sporları

Türkiye’nin tek bağ yolu olma özelliğini gösteren ada bağlarında yürüyebileceksiniz. Bölgede yetiştirilen tüm üzümleri görme imkanı sağlayan bu aktivite ile 1 km’lik keyifli bir yolculuğa çıkacaksınız.

Sulubahçe mevkiinde taraça düzeninde, geleneksel ve modern yöntemlerle yapılmış bağlar gezilirken sizlere ada üzümlerini, bağlarını ve bağcılık yöntemlerini anlatacak broşürler dağıtılacak. Ayrıca harita ve bilgi levhalarıyla desteklenen bağyolu, aynı zamanda bisikletle de keşfedebiliyor. Dileyen konuklar yürüyüş sonunda geldikleri Ayazma ve Sulubahçe plajlarında yüzebilirler. Nisan – Kasım ve Ağustos – Eylül ayları yürüyüş için en ideal zamanlardır.

[widget-130]

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98