Bozcaada Turları Tatil Home Kuzey Ege’nin İncisi Bizi Çağırıyor!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bozcaada Yemekleri

Bağları Ve Balıklarıyla Ünlü Bozcaada...

Bugüne kadar yediğiniz her şeyi unutun! Bozcaada yemeleri balık çeşitleriyle başlıyor, taze reçellerle, şaraplarla ve lezzetli mezelerle devam ediyor. Üstelik en taze ve lezzetli halleriyle… Bozcaada için tam bir gurme merkezi diyebiliriz. Zaten adada yediğiniz bir akşam yemeğinde bu durumu rahatlıkla anlıyorsunuz. Önce ne yiyeceğinize karar veremiyorsunuz, ancak tatil boyunca tüm özel lezzetlerin tadına varıyorsunuz.

Bozcaada turları ile tatil yöremize geldiğinizde sinaritten ahtapot salatasına, barbundan lipsos buğulamaya kadar balık seçenekleri seriliyor önünüze. Tabi Bozcaada sofralarının olmazsa olmazı zeytinyağlı mezeler geliyor daha sonra. Sabah kahvaltılarını da unutmamak gerek. Zira daha önce adını bile duymadığınız taze ev yapımı reçellerden hangisini yiyeceğinize şaşırabilirsiniz.

Bozcaada yemekleri zengin bir yelpazededir. Hatta ve hatta sırf bu tatlar için bile yemek festivali düzenlenmiştir. Çok yakın olduğu için ve adada birçok Rum vatandaş yaşadığından yemek kültürü Yunan mutfağından da esinlenmiştir. Limanda göreceğiniz, deniz kıyısında sıra sıra dizilmiş restoranlarda birbirinden lezzetli bu menüleri yerken, Ege’nin poyrazında serinleyerek muhteşem maviliği seyredebilirsiniz. “Bozcaada’da ne yenir?” sorunuz hemen cevabını bulur yörede.

 • Şarap – Bozcaada’da Ne Yenir?

Bozcaada’da yeme içme deyince akla ilk gelen şey muhteşem şaraplarıdır. Türkiye’nin en ünlü bağcılık alanlarının başında ada tepeleri gelmektedir. Sonradan yapılan şarap fabrikaları ise merkeze daha yakındır. Geniş üzüm bağlarından doğan ve muhteşem bir lezzete dönüşen şaraplar, burada ayrı bir ritüeldir. Bozcaada şarapları dünyada da büyük bir üne sahiptir.

Burada şarap içmek için sebep çok… Önce denizin keyfini tadarak daha hafif bir lezzetle başlayabilirsiniz. Ardından güneşin batışını izlemek için adanın batısına gidebilir ve şarabınızı rüzgar güllerinin arasında tadabilirsiniz. Saat 9’u gösterdiğinde ise salaş restoranlarda yerinizi alabilir ve lezzetli deniz mahsulleriyle birlikte şarabınızı yudumlayabilirsiniz.

 • Zeytinyağı – Bozcaada Yemek Kültürü

Bozcaada yemeklerinin sırrını merak edenleriniz varsa hemen söyleyebiliriz. Zeytinyağı… Bu topraklarda yetişen zeytinler, yine burada bambaşka bir güzelliğe bürünüyor. Yağın en has ve özel hali burada yapılıyor ve yemeklere benzersiz bir lezzet katıyor. Hatta burada sadece kekik ve baharatlarla süslenmiş zeytinyağı servis ediliyor.

 • Taze Reçeller – Bozcaada Yemekleri

İncir mi, domates mi, karadut mu yoksa gelincik mi? Tercih yapmak için zorlanmayın ve hepsinden azar azar tadın. Ne de olsa tatiliniz bittiğinde bu lezzetleri keşfedecek bir ortam bulmak zor olacaktır. Bozcaada’da kahvaltı ayrı bir seremoni ve ritüeldir. Kuşkusuz kahvaltı keyfinin burada saatler sürmesinin en önemli sebebi de taze reçellerdir. Diğer seçenekler arasında ise yeşil domatesi, beyaz ve siyah üzüm, gelincik ve karpuz yer almaktadır.

 • Kurabiye – Bozcaada’da Ne Yenir?

Bozcaada kurabiyesi dendiği zaman akla ilk gelen lezzettir Efibadem. Adından da anlaşılacağı üzere o bademli kurabiyenin en hası ve özelidir. Ustası ise Adalı Madam Efi’dir. Yıllar içinde tarif geliştirilmiş ve adanın sembolü haline gelmiştir. Zira onu buradan başka bir yerde yiyemezsiniz. Onu bu kadar özel yapansa manevi olarak çok değerli olmasıdır. Bu değer ise bugün kaliteli malzemelerle ve ustaların hünerli elleriyle bambaşka bir tada ulaşıyor.

Ünlü Mekânlar – Bozcaada Yemek Kültürü

Yemek konusunda böylesi bir başarıya ulaşmış, ünü sınırlarını aşmış bir adanın mekanları da en az lezzetleri kadarda iddialı olacaktır. Ancak buradaki iddialı tavır ne lüks dekorasyonudur ne de gösterişli sunumudur. Bozcaada tur rehberiniz size en güzel restoranları gösterirken otellerinizde de bu lezzetleri tatma imkanına kavuşabilirsiniz.

Bozcaada restoranları, samimidir, içtendir ve çok sevimlidir… Ve her öğün için öne çıkan adresler vardır. Örneğin kahvaltısıyla meşhur yerlere mutlaka gitmeli, reçellerin tadına bakılmalıdır. Balık yemek istediğiniz zamansa sahildeki salaş restoranlar emrinize amadedir. Favori mekanlar;

Ada’m restoran: Asma yaprağında levrek ile şarap mı, midye ile bira mı ya da haydari ile rakı mı? Yoksa hepsi birden mi? Hepsi aynı masada yerini alıyor, merak etmeyin!

Battı balık: Bozcaada’nın ünlü ve otantik mekanıdır burası. Ege mutfağına özgü mezeler masada yerini alır, hemen sahanda kalamar servis edilir ve kremalı ahtapotun tadı çıkarılır.

Kasaba Restoran: Kırmızı et tutkunlarının adresine hoşgeldiniz. Geniş bahçesiyle konuklarının kalbine işleyen mekan, tandır, çöp şiş ve satır et servis ediyor.

Kuzina: Limanın kırmızılı güzeli Kuzina, deniz manzarasını sevimli dekoruyla buluşturuyor. Üstelik Levrek ceviche, ahtapot mücver, şarap soslu midye gibi kendine has lezzetlerle…

İşte tüm bu restoranlarda bulabileceğiniz diğer meşhur Bozcaada yemekleri:

 • Lipsos buğulaması
 • Izgara Kalamar
 • Sinarit
 • Deniz börülcesi
 • Zeytinyağlı mezeler
 • Ahtapot salatası
 • Çikolata soslu gözleme
 • Çiğ dolma
 • Yöresel şaraplar
 • Sardalya balığı
 • Domates reçeli
 • Barbun
 • Karagöz balığı
 • Çullama
 • Lokma
 • Piruhi
 • Kabak çiçeği dolması
 • Mafiş
 • Çiğ dolma

Bozcaada Gece Hayatı

Bozcaada tatili genellikle eğlence için değil, yeni yerler keşfedip, otantik bir ortamda dinlenmek için yapılır. Bozcada turları da buna yöneliktir. Burada insanlar eğlencesini aslında kendisi yaratır. Yine de buraya gelmişken biraz müzik fena olmaz diyorsanız o zaman geceleri kaldığınız otelin kendi soft canlı müzik programında ya da limandaki restoranlarda, birkaç bar gibi hareketli mekânda müzik eşliğinde bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Adadaki bu küçük eğlence yerlerini, tarihi dokusuna uygun olarak taş sokakların içinde ya da limanda rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca yürüyerek gece gezmesine çıktığınızda bile buralara rastlayıp bir şeyler yudumlamak isteyeceksiniz. Muhteşem Ege havası sizi kendinizden geçirecek, huzur içinde eğlenmenin nasıl bir şey olduğunu göreceksiniz.

Kale arkasında da pek çok bar ve eğlence mekanı mevcut. Çarşı içinde şarap firmaları da tadım günleri düzenliyorlar. Dilerseniz eşsiz manzaralar eşliğinde içkilerinizi de yudumlayabilirsiniz. Yaz aylarında kalabalıklaşan yörede kendinizi gecenin akışına bırakabilirsiniz.

[widget-130]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98