Bozcaada Turları Tatil Home Kuzey Ege’nin İncisi Bizi Çağırıyor!
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Bozcaada Sanat Galerileri

Büyük Bir Ada Kültürü: Sanat Galerileri

Bozcaada sanat galerileri bir gelenek olarak çıkıyor karşımıza. Aynı zamanda hediyelik eşya dükkanları olarak da hizmet verilen bu yerlerde hem üretim hem de satış gerçekleşiyor. El işçiliğine dayalı ürünler, özgün seramik eşyalar, tasarım takılar sergilenebiliyor. Ayrıca ressamların ada manzaralarını resmettikleri tablolar sergilenip satışa sunuluyor.

Seramiğin Büyüsü… Bozcaada Sanat Galerileri

Bozcaada sanat galerileri söz konusu olduğunda hemen hemen hepsi seramik çalışmalarının sergilenmesini sağladığını söyleyebiliriz. Yerli halk tarafından ya da yazlıkçıların açtığı mekanlarda hem resim hem de seramik çalışmaları yapılıyor.

Yüzyılların geleneksel sanatı olarak karşımıza çıkan seramik yüksek sıcaklıkta kil, kaolen ve benzeri maddelerin pişirilmesi ile oluşan toprak esaslı bir malzeme. Bozcaada sanatçıları hazır olarak aldıkları seramikleri yaratıcılıklarını konuşturarak farklı boyalarla renklendirip şekillendiriyorlar.

M.S. 3000 yıllarının ilk yarısından günümüze uzanan bu kültür, Anadolu Selçuklularından İran’a kadar uzanmış ve Osmanlı’da üstün bir teknik kazanmıştır. İznik, Çanakkale, Kütahya bu sanatın en çok gelişim gösterdiği yerler olarak görülmüştür. Bozcaada da Çanakkale tarzı seramiğinde önemli yere sahip olmuştur.

Bozcaada Sanat Galerisi ve Itırlı Bahçe

itirli-bahceAdada yaz boyunca sanatın can bulduğu yer olarak bu mekanı örnek gösterebiliriz. Genç ve deneyimli sanatçıların eserlerinin sergilendiği sanat galerisinde zaman zaman ünlü sanatçıların eserleri de yer almaktadır.

Resim, seramik, heykel, ahşap, cam, enstelasyon, fotoğraf ve video sergileri düzenlenen merkezin Itırlı Bahçe olarak anılan bölümünde ise kültür toplantıları, paneller, konserler ve film gösterimleri düzenlenir. Misafirlerin galerinin hemen yanında bulunan Yerel Tarih Müzesini de ziyaret etmeleri önerilir.

  • Telefon: 0542 811 64 16
  • Adres: Cumhuriyet Mah. Lale Sok. No:9

Yiğit Başak Resim Evi – Sanat Galerisi Bozcaada

Yiğit Başak tarafından açılan ve yıllardır hizmet eden resim evinde Bozcaada konulu resimler sergileniyor ve satılıyor. Tatilciler hem galeriyi gezebilir hem de hediyelik olarak bu eserlerden satın alabilirler.

  • Telefon: 0555 723 80 84

3müz Dükkan – Bozcaada Sanat Galerileri

Bir koleksiyon dükkanı olarak dikkat çeken mekanda saat, çakmak, radyo, fotoğraf makinası, likör koleksiyonları, retro aksesuarlar sergileniyor. Ayrıca kendi atölyelerinde ürettikleri seramikleri de tatilcilerin beğenisine sunuyorlar.

  • Telefon: 0286 697 84 09
  • Adres: Alaybey Mah. Çınarçarşı Cad. 53/1

Miskin Atölye – Bozcaada Sanat Galerisi

Yerli halkın kış boyunca ürettikleri seramiklerin, lodos heykellerinin, takıların ve resimlerin sergilendiği Miskin Atölye yaratıcı çalışmalara ev sahipliği yapıyor.

  • Adres: Miskin Liman, Bozcaada Merkez

[widget-130]

Benzer Yazılar

Bu yazıya benzer içerik bulunamadı.

Yorum Yap

Rezervasyon Yap
Rezervasyon Yap +90 (850) 532 33 98